Regionálna veterinárna a potravinová správa Michalovce podľa § 8 ods. 3, písm. e) zákona NR SR č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov
n a r i a ď u j e
pre obce nachádzajúce sa v zóne pozorovania
v e t e r i n á r n e o p a t r e n i a
na zabezpečenie kontroly a zabránenie šírenia nebezpečnej choroby - besnoty u líšky
Za ohnisko nákazy besnoty u líšky sa vymedzuje kataster obce Zalužice
Zóna pozorovania sa vymedzuje na tieto katastre obcí: mesto Michalovce, Michalovce časť Vrbovec, Žabany, Stráňany, Močarany, Topoľany, Meďov, Milovaná, obce Zalužice, Lúčky, Závadka, Zemplínska Široká, Lastomír, Čečehov, Jastrabie pri Michalovciach, Iňačovce, Sliepkovce, Krásnovce, Šamudovce, Vrbnica, Žbince, Pozdišovce, Laškovce, Suché, Lesné, Petrovce nad Laborcom, Nacina Ves, Nacina Ves časť Vybuchanec, Zbudza, Trnava pri Laborci, Vinné, Kaluža, Klokočov, Hažín, Hnojné, Jovsa, Kusín, Fekišovce, Veľké Revištia, Gajdoš, Blatné Revištia, Bunkovce, Senné, Palín.
Vzhľadom na potvrdený výskyt besnoty u voľne žijúcej zveri - líšok 1. odchytenej na území mesta Michalovce a 2. usmrtenej v obci Zalužice Vás žiadame o informovaní občanov obce obvyklým spôsobom ( prostredníctvom obecného rozhlasu, webovej stránky alebo vyvesením na obecnej tabuli) o nariadených opatreniach v súvislosti s výskytom besnoty a povinnostiach občanov.
INFORMÁCIE PRE OBČANOV
Besnota je nebezpečná choroba prenosná na všetky teplokrvné stavovce vrátane človeka!!!!!!
Besnota je vírusová choroba všetkých teplokrvných živočíchov, ktorá postihuje predovšetkým centrálny nervový systém. Vnímavosť na besnotu je u jednotlivých druhov zvierat rôzna. Extrémne vnímavé na besnotu sú v našich podmienkach líšky, vlky, poľné myši a domáce mäsožravé zvieratá. Hlavnú úlohu v rozširovaní besnoty u domácich zvierat po zavedení povinnej vakcinácie psov má v súčasnosti mačka.
Po prepuknutí príznakov má vždy smrteľný priebeh a je neliečiteľná. U zvierat sa z počiatku prejavuje hlavne zmenou správania (nekľud, neposlušnosť, nutkavé správanie). U psov sa prejavuje vydávaním chrapľavých zvukov, snahou uniknúť, zvrátenou chuťou (požieranie slamy, kameňov, dreva, hliny, a pod.). Neskôr sa môže prejaviť zúrivosť, kúsavosť, snahou napadnúť iné zviera alebo človeka, prípadne zmenou pohľadu alebo koordinácie pohybu. U mačiek sa prejavuje vyhľadávaním a ukrývaním sa v tmavých a kľudných miestach. Postupom priebehu choroby dochádza k ochrnutiu dolnej čeľuste a jazyka, k nemožnosti hltania, výtoku ťahavých slín, ochrnutiu iných častí tela až uhynutiu udusením.
Vírus je vylučovaný slinnými žľazami infikovaného živočícha a zvyčajne sa prenáša pohryzením alebo potriesnením porušenej kože. A je pomerne odolný voči vplyvom vonkajšieho prostredia, kde môže byť virulentný niekoľko týždňov.
Základnou podmienkou pri eradikácii besnoty u domácich zvierat je evidencia a identifikácia psov, každý vlastník psa je povinný zabezpečiť trvalé označenie psa chovaného na území Slovenskej republiky pred prvou zmenou vlastníka, najneskôr však do 12 týždňov veku. V zmysle § 17 zákona č. 39/2007 Z. .z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov je vlastník alebo držiteľ zvieraťa okrem iného povinný:
a) hlásiť orgánu veterinárnej správy podozrenie alebo výskyt besnoty (zoonóza - choroba prenosná zo zvieraťa na človeka),
b) zabezpečiť pri vnímavých mäsožravcoch vakcináciu proti besnote,
c) bez meškania zabezpečiť veterinárne vyšetrenie zvieraťa, ktoré poranilo človeka.
Podľa § 48 ods. 5 písm. e) zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov orgán veterinárnej správy uloží fyzickej osobe pokutu od 400 eur do 1000 eur tomu, kto nezabezpečí pri vnímavých mäsožravých zvieratách starších ako 3 mesiace vakcináciu a revakcináciu proti besnote.
V zmysle § 4 ods. 4 zákona č. 282/2002 Z. z., ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov je držiteľ psa alebo osoba, ktorá psa vedie, povinná povedať svoje meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu a meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu vlastníka psa osobe, ktorú pes pohrýzol. Súčasne je povinný skutočnosť, že pes pohrýzol človeka bez toho, aby bol sám napadnutý alebo vyprovokovaný, ak sa nepoužil v nutnej obrane alebo v krajnej núdzi, oznámiť obci, kde je pes evidovaný.
VETERINÁRNE OSVEDČENIE O VYŠETRENÍ ZDRAVOTNÉHO STAVU ZVIERAŤA, KTORÉ PORANILO ČLOVEKA ALEBO ZVIERA IHNEĎ ODOVZDAŤ PORANENEJ OSOBE/ZÁKONNÉMU ZÁSTUPCOVI!
Prevencia besnoty sa vykoná povinným preventívnym očkovaním a pravidelným preočkovaním mäsožravých zvierat a udržiavaním zvierat v trvalej imunite proti besnote!!!!
V Michalovciach dňa 04.02.2025
MVDr. Marcela Marcinová
riaditeľka RVPS Michalovce